Trasy biegowe Mogielica – na narty i na rower

Całoroczne Trasy Rekreacyjno-Sportowe w rejonie Góry Mogielica

Powiat Limanowski wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników sportów zarówno letnich jak i zimowych, szczególnie narciarstwa biegowego, pozyskał środki unijne na przygotowanie tras narciarstwa biegowego wokół Góry Mogielica. W ramach realizacji inwestycji, realizowanej przy współpracy gmin Słopnic, Kamienicy i Dobrej, zostały przygotowane dwie trasy o łącznej długości ok. 30,5 km, które pełnią funkcję całorocznej rekreacji.

Główną bazą kompleksu jest Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka” w Zalesiu, które znajduje się kilkaset metrów na zachód od Przełęczy Słopnickiej.

Do dyspozycji turystów jest parking oraz zmodernizowany i rozbudowany nowoczesny budynek obsługi, gdzie znajduje się bezpłatna wypożyczalnia sprzętu, która została wyposażona  w 180 par nart z butami do biegów narciarskich, 60 rowerów górskich, kijki do nordic walking, a także  sprzęt sportowy dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się duża szatnia, toalety i sala dla gości ze stołami, ławami i kaflowym kominkiem (w recepcji dostępne są również mapki i foldery, które ułatwiają orientację na trasach). Rozciąga się stąd wspaniała panorama Tatr i Beskidów. Sprzęt można również bezpłatnie wypożyczyć w szkole w Słopnicach i w Jurkowie. Niezbędne informacje są dostępne na stronie http://www.trasymogielica.pl/

Na trasach dla wygody turystów umieszczone zostały 3 wiaty z zadaszeniem, wyposażone w drewniane stoły i ławy, dodatkowo 12 ławo-stołów z bali drewnianych, a także tablice informacyjne, które zawierają informacje z zakresu: przebiegu trasy, stopnia trudności tras, legendę dot. oznakowania.

Do dyspozycji turystów zostały oddane dwie trasy o łącznej długości 30,5 km, które pełnią funkcję całorocznej rekreacji. W okresie zimowym jako trasy narciarstwa biegowego, a w sezonie letnim są uzupełnieniem szlaków turystycznych a także ścieżek rowerowych.

TRASA NARCIARSTWA BIEGOWEGO „ZALESIE” zlokalizowana na terenie gminy Kamienica, przeznaczona dla osób, które rozpoczynają przygodę z narciarstwem biegowym, prowadzona jest wzdłuż istniejących dróg leśnych o łącznej długości 5,5 km. Początek i koniec trasy znajduje się na terenie stadionu piłkarskiego klubu sportowego „Zalesianka”. Przygotowane oznakowanie sprawia, że trudno pobłądzić i ostrzega w miejscach, gdzie ruch odbywa się w obie strony. Spore urozmaicenie: las, zjazdy, zakręty, podejścia. Na końcu pętli jest przygotowana wiata i tablica informacyjna. Przy dobrej pogodzie rozciągają się piękne widoki na Modyń, Cichoń i Ostrą, a w drugą stronę na Mogielicę i Wyrębiska.

TRASA NARCIARSTWA BIEGOWEGO „MOGIELICA” zlokalizowana na terenie gmin: Słopnice i Dobra, przeznaczona dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności narciarskie, prowadzona jest leśnymi stokówkami (ok. 750-850  m. n.p.m.), wokół najwyższego szczytu Mogielicy. Pętla o długości 25 km zaczyna się i kończy przy parkingu na „Wyrębiskach”, oddalonych od „Zalesianki” o 3 km – przy zielonym i żółtym szlaku turystycznym. Na parkingu tablica informacyjna i oznakowanie kierują najpierw pod Krzyż Partyzancki (200 m). Trasa jest ratrakowana, ale nie na całej długości ze względu na zbyt wąski odcinek drogi od 5800 m do 6400 m (600 m) na trasie założony jest ślad skuterem. Po drodze trzeba pokonać kilka trudniejszych zjazdów i podejść, ale ogólnie trasa jest oceniana jako średnio trudna. Istnieje możliwość zjazdu do parkingów znajdujących się w miejscowościach wokół Mogielicy: Szczawa, Półrzeczki, Jurków, Chyszówki i Słopnice. Wszystkie możliwości są odpowiednio oznakowane w terenie. W kilku miejscach ustawione są ławo-stoły, a przy kapliczce pod małym Krzystonowem (rozwidlenie żółtego i niebieskiego szlaku turystycznego na Przełęczy Przysłopek) stoi dodatkowo wiata i tablica informacyjna. Wyprawę kończymy w punkcie startu, czyli na parkingu na „Wyrębiskach”. Brak widoków na trasie rekompensuje panorama Modyni i Beskidu Sądeckiego.

Bieżące informacje o warunkach są podawane na stronie http://www.trasymogielica.pl/ .

Trasy są przygotowywane nowoczesnym ratrakiem (pod styl klasyczny i dowolny)

Trasy są ogólnodostępne.  Zimą mogą z nich korzystać pasjonaci narciarstwa biegowego; rekreacyjnego i profesjonalnego, natomiast latem – miłośnicy wycieczek pieszych, rowerowych oraz konnych. Trasy są oznakowane, a w miejscach postojowych, z których  można podziwiać panoramy rozległych pasm górskich, rozmieszczone są wiaty oraz ławo- stoły.

W ramach projektu zakupiony został sprzęt sportowy, który można BEZPŁATNIE WYPOŻYCZYĆ w następujących punktach;

1. Budynek Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka”, w Gminie Kamienica, tel. kom. 501 612 952, 603 669 603, tel. 18 3375 800 PCIT Limanowa.

2. Szkoła Podstawowa nr 4, 34 – 615 Słopnice 363, w Gminie Słopnice,  tel.  18 3348 005.

3. Zespół Placówek Oświatowych w Jurkowie, 34 – 643 Jurków 115,  w Gminie Dobra, tel. 18 3340 022

Budowa narciarskich tras biegowych z funkcją rekreacji letniej w rejonie Góry Mogielica wraz z infrastrukturą towarzyszącą” jest jedną z kluczowych inwestycji realizowanych przez Powiat Limanowski, a współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, Działanie 3.1 Rozwój infrastruktury turystycznej”.

15036209_1328757723803490_688780312267124818_n

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Dodaj komentarz